Atopowe zapalenie skóry u dzieci Uporczywy świąd u dziecka może świadczyć o atopowym zapaleniu skóry. Można śmiało stwierdzić, że choroba ta ma podłoże cywilizacyjne. Naukowcy szacują, ze obecnie boryka się z nią prawie dwadzieścia procent młodych osób. Atopowe zapalenia skóry to ciężka i bardzo uciążliwa choroba – osoba nań cierpiąca cierpi na silne reakcje alergiczne związane z uczuleniem na praktycznie wszystkie chemiczne substancje środowiska zewnętrznego. Alergeny znajdują się zarówno w proszku do prania jak i codziennych kosmetykach.
Rodzice osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry muszą wykazać się dużą cierpliwością, zwłaszcza, jeśli chodzi o pielęgnacje. Atopowe zapalenie skóry pojawia się zazwyczaj we wczesnym stadium dzieciństwa i trwa praktycznie przez całe życie. Oczywiście, w przypadku wzmożonej pielęgnacji skóry istnieją okresy bezobjawowe, ale narażenie jej na jakiekolwiek alergeny ponownie może wywołać świąd i wysypkę.
Naukowcy dowodzą, że AZS ma podłoże genetyczne. Oznacza to, że jeżeli jeden z rodziców cierpiał na tą chorobę, dziecko ma do czterdziestu procent szans, że ją odziedziczy.U osób chorych na atopowe zapalenie skóry stwierdza się podwyższony poziom immunoglobuliny E. Białko to odpowiedzialne jest za regulacje procesów alergicznych w organizmie. Nadmiar przeciwciał powoduje zmiany skórne nawet w przypadku pozornie niegroźnych alergenów.
Warto zauważyć, że dzieci cierpiące na atopowe zapalenie skóry, zmagają się również z problemami natury psychicznej – czują się wykluczone ze społeczeństwa i nieakceptowane przez rówieśników. Atopowe zapalenie skóry u dzieci objawia się przede wszystkim uporczywym, silnym świądem skóry. Momentami ataki są tak silne, że chory budzi się w środku nocy bądź w ogóle nie może spać. Skóra atopowa jest sucha i wyjątkowo wrażliwa. Pozornie niegroźne czynniki zewnętrzne mogą wywołać poważne, bolesne zmiany skórne.
Chorzy muszą uważać, w jakich ubraniach chodzą, jakich proszków do prania używają, jakie kosmetyki stosują, na co dzień, a nawet, co jedzą. Najostrzejsza faza AZS charakteryzuje się silnymi ogniskami rumieniowymi, drobnymi grudkami oraz pęcherzykami. Czasami również można zaobserwować złuszczanie się naskórka. Szczególnie podatne na liczne zmiany są zgięcia stawowe.
Zmiany skórne u dziecka nie muszą oznaczać atopowego zapalenia skóry. Żeby potwierdzić chorobę należy zgłosić się do lekarza dermatologa bądź alergologa. Wiele chorób zapalnych skóry może mieć podobne objawy początkowe.http://www.langsteiner.eu/pl/skora-i-jej-problemy/atopowe-zapalenie-skory-u-dzieci-jak-sobie-z-nim-radzic/
Najnowsze komentarze