Czkawka u niemowląt

Czkawka u niemowląt

Niemowlęta mogą cierpieć na kilka dokuczliwych dolegliwości, które spędzają sen z powiek ich rodziców a ponadto są bardzo dokuczliwe dla samych maluchów. Jedną z takich przykrych i uporczywych dolegliwości jest czkawka. Młodzi rodzice są zazwyczaj przewrażliwieni na punkcie jakichkolwiek negatywnych zmian dokonujących się z organizmem ich dziecka.

Na szczęście czkawka nie jest niczym poważnym i rodzice nie powinni się obawiać, czy coś jest nie tak. Jest to bardzo naturalne reakcja organizmu spowodowana czasowym zaburzeniem pracy przepony. Brzmi nieco makabrycznie, ale tak naprawdę czkawka nie jest dużym kłopotem.

Przyczyny czkawki są dwojakie, wiążą się bądź z powietrzem zasysanym przez niemowlę podczas przyjmowania pokarmu, bądź z zbyt dużą różnicą temperatur. Na tę drugą przyczynę możemy wpłynąć dbając o dostosowany do pogody ubiór dziecka. Czkawka u niemowlęcia nie jest tym samym, co czkawka u dorosłych. Dlatego oby się jej pozbyć nie wolno pod żadnym pozorem stosować metod popularnych wśród dorosłych takich jak uderzenia w plecy, przestraszenie, picie dużej ilości wody, czy co gorsza wstrzymywanie oddechu czy obrócenie do góry nogami.

Aby pomóc dziecku w przypadku czkawki można delikatnie dmuchać mu w twarz, powtórnie nakarmić tak aby oddychanie przywróciło normalny przepływ powietrza. Przydatny może też być spacer, gdyż podmuch świeżego powietrza może również wpłynąć na normalne oddychanie niemowlaka. Gdy te metody nie pomogą wystarczy cierpliwie czekać, aż czkawka przejdzie sama. Gdy będzie trwała kilka godzin, wówczas dopiero należy skontaktować się lekarzem, gdyż może być sygnałem jakieś nieprawidłowości oddychania. Ale nie należy martwić się na zapasa, czkawka nie zabija.