Dziecko a TV

Dziecko a TV

Rodzice często zastanawiają się, ile czasu ich małe dziecko może spędzać przed telewizorem? Właściwą odpowiedzią powinno być – jak najmniej. Według naukowców wraz ze wzrostem czasu spędzanego przed telewizorem, wzrasta ryzyko pojawienia się problemów zdrowotnych oraz kłopotów w szkole już gdy dziecko osiągnie 10 rok życia. Pewnie zapytacie, jak te badania były przeprowadzane? Przebadano grupę ponad 1000 rodziców i zadano im pytanie jak długo ich dziecko oglądało telewizję przez odpowiednio 2 lub 4 lata.

I jakie były wyniki badań? Dwuletnie maluchy siedziały przez przez szklanym ekranem poniżej 9 godzin na tydzień, czteroletnie maluchy natomiast 15 godzin tygodniowo. Badania pokazały także, że istnieje spora grupa dzieci, które oglądają telewizję znacznie dłużej niż wynosi zalecane dzienne maksimum czyli 2 godziny. 11% dwuletnich dzieci oraz 23% czteroletnich spądzało przed telewizorem ponad zalecane 2 godziny dziennie.

Istotą badania było sprawdzenie zdrowia i osiagnięć w szkole badanych maluchów, gdy osiągnęły 10 rok życia. Czynnikami, które wpływały na ocenę był ogólny stan zdrowia oraz masa ciała. W rezultacie okazało się, że im więcej czasu dziecko spędzało przed telewizorem w wieku 2 lat, tym mniej angażowało się się w zajęcia szkolne i osiągało gorsze wyniki z matematyki. Oprócz tego dzieci te były mniej aktywne fizycznie i piły zdecydowanie więcej słodkich gazowanych napojów, co może być efektem złych nawyków i przebywania długo w jednej pozycji podczas oglądania telewizji.

Te i inne badania pokazują jak bardzo należy dbać o ruch i odpowiednią diętę naszych pociech, a „elektroniczna niania” nie zastąpi uwagi rodzica, który wpoi dziecku właściwe przyzwyczajenia i wartości.