Kalendarz szczepień – na co warto szczepić dziecko?

Kalendarz szczepień – na co warto szczepić dziecko?

Szczepienie dzieci według lekarzy medycyny jest konieczne dla ich prawidłowego rozwoju. Mimo, że słyszy się głosy o negatywnym oddziaływaniu szczepień na zachowanie dziecka (brak chęci przytulania i inne), to występuje to zaledwie w przypadku około 10% niemowlaków. Natomiast istnieje znacznie większe ryzyko zachorowalności na schorzenia, wywołane brakiem szczepienia.

Przede wszystkim warto wykonać szczepienie dzieci na te choroby, które są zalecane w dostępnym powszechnie kalendarzu szczepień. Znajdujemy tam nie tylko wyodrębnione szczepionki i choroby, jakie bez nich mogłyby się zrodzić, jak również szczegółowe terminy, kiedy powinniśmy udać się z dzieckiem do lekarza.

Najważniejsze są szczepienia dzieci przeciwko gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B które są wykonywane w ciągu 24 godzin po porodzie. Lekarze mówią, że szczepienie dzieci jest także niezbędne w przypadku błonicy, tężca, kokluszu, polio, odry.

Warto też wykonać szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym, czyli przeciw różyczce, śwince, ospie wietrznej, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, Hib, pneumokokom, meningokokom, rotawirusowi, kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Na pewno potrzebne byłyby także szczepienia przeciwko boreliozie. Oczywiście istnieją pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają maluchowi szczepienie, bądź odkładają je w czasie. Jednak gdy jest to tylko możliwe, należy korzystać z wyznaczonego kalendarza szczepień i zgodnie z nim przestrzegać terminów. Jest to niezwykle ważne, bo często rodzice odkładają w czasie wizytę u lekarza, a w efekcie w końcu o tym zapominają. Pamiętajmy, że zdrowie naszych maluchów jest najważniejsze, a szczepienie dzieci przeciw większości chorób jest bezpłatne.