Ząbkowanie u niemowląt jest procesem będącym udręką zarówno dla dzieci jak i dla rodziców. Ząbkowanie – czyli wyżynanie się pierwszych mlecznych zębów, zaczyna się około trzeciego – czwartego miesiąca życia niemowlaka. Proces ząbkowania trwa kilka tygodni i w przypadku niektórych dzieci może mieć bardzo ciężki przebieg.
Wyrastające zęby mogą po prostu boleć lub swędzieć, dlatego niemowlę chce wówczas przynieść sobie ulgę w tej dokuczliwej dolegliwości. Dlatego gryzie co popadnie, wkłada sobie do ust różne przedmioty i tym podobne. Aby pomóc dziecku z tym przykrym uczuciem należy zapewnić mu dostęp do czystych specjalnych gryzaków, które może bez przeszkód ssać i wkładać do buzi.
Ząbkowanie wiąże się z kilkoma problemami, którym na szczęście możemy zaradzić. Pierwszym z nich jest nadmierne ślinienie się, które może prowadzić do podrażnienia okolicy wokół ust i brody. Należy zakładać dziecku na dzień miękki śliniaczek i systematycznie ocierać jego buzię, a w razie potrzeby smarować podrażnione obszary kremem. Ząbkowanie wiąże się z bólem dziąseł, które sprawia, że niemowlę jest bardzo marudne, rozdrażnione i płaczliwe.
Ulgę w bólu może przynieść ssanie kostki lodu (małej) bądź schłodzonego w lodówce gryzaka. Z bólem wiąże się też niechęć do ssania piersi lub butelki. Aby ułatwić mu tę czynność, należy posmarować pierś żelem na ząbkowanie, który również przynosi ulgę. Ząbkowanie wiąże się też czasem z wystąpieniem biegunki, gorączki, kaszlów czy wymiotów. Jeśli objawy będą się nasilać należy skontaktować się z lekarzem pediatrą.
Najnowsze komentarze